Hír - Szent István Campus
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2022 december 01.
Naprakész tananyagok a lovas felsőoktatásban
A Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának jogelődjeként a Kaposvári Egyetem és a Križevci Mezőgazdasági Főiskola az “EQUIEDU - Equine studies education and competence centre for development of equestrian tourism in the cross-border region” néven közösen elnyert projektet (INTERREG HUHR/1901/4.1.1/0123) a Križevci Mezőgazdasági Főiskola vezeti, építve a kaposvári lovas felsőoktatási tapasztalatokra.
Az EQUIEDU projekt a régió lótenyésztéssel, lovas turizmussal és lovassporttal kapcsolatos képzéseit kívánja fejleszteni, célja továbbá, hogy nyugat-európai mintára egyfajta tudás-transzferré váljon, így ennek megfelelően különböző oktatási és képzési anyagokat kínáljon a horvát és magyar határon túli régióban, hozzásegítve ezzel a hallgatókat, hogy megfelelő ismereteket és készségeket szerezzenek a lovaságazat egyes területein. Ennek keretében kidolgozásra került a Kaposvári Campus dolgozói által 3 tananyag (ló és lovas alapfelszerelése; lovak takarmányozása; lovasturizmus), mely 13 oktatási hétre tartalmazza az előadás anyagait power pointban, valamint tartozik hozzá egyetemi jegyzet. Készült továbbá két kurzus teljes előadás- és elméleti tananyaggal (lovasterápia; pályaszolgálati alapismeretek), melyek megtarthatóak minden olyan lovas létesítményben, ahol az ehhez szükséges feltételek adottak. A tananyagok és a kurzusok anyagai magyar, horvát és angol nyelven készültek, hogy a potenciális hallgatók számára könnyen elérhetőek legyenek a határon túli térségben is.
A ’lovasterápia’ pilot program célja olyan szakemberek képzése, akik képessé válnak a lovasterápia minden ágán (hippoterápia, gyógypedagógiai lovaglás és voltizsálás, lovas pszichoterápia) belül aktívan, hatékonyan, magas színvonalon segíteni a lovasterápiás fejlesztések biztonságos lebonyolítását. A kidolgozott kurzus időtartama 5 nap, mely elméleti és gyakorlati modulokat is tartalmazz egyaránt. A kurzus résztvevői megismerik többek között a lovasterápia történetét, a lovasterápia szakágait, a lovasterápia alkalmas helyszín követelményeit, és azok biztonsági előírásait. Bemutatásra kerül a lovasterápiás szakmai team és annak hatékony működése, a lovasterápiás fejlesztések tárgyi és személyi feltételei, a lovasterápiára alkalmas ló kiválasztásának és speciális képzésének feltételei, a terápiás lovak felszerelése, a különböző felszállást segítő eszközök (rámpa, dobogó) és a fejlesztést segítő eszközök (és fejlesztő játékok) használata, a lovasterápiás indikációk és kontraindikációk, valamint a lovasterápiás dokumentáció fontossága is. A gyakorlati rész az elméleti ismeretekre épülve mélyíti el a már megszerzett ismereteket. A hallgatók gyakorolhatják a lovak ápolását, a terápiás lovak helyes szerszámozását, a különböző lóraszállási technikákat, beleértve a ló rámpához, dobogóhoz való helyes vezetését, a lovak és lovasok helyes bemelegítését, valamint a fejlesztő játékokat a gyakorlatban is megismerhetik.
A ’pályaszolgálati alapismeretek’ kurzus célja olyan szakemberek képzése, akik képessé válnak az olimpiai lovas szakágak (díjlovaglás, díjugratás, lovastusa) rendezése során felmerülő pályaszolgálati feladatok magas színvonalú ellátására. A kurzus időtartama 3 nap. Első nap a díjlovaglás, második nap a díjugratás, harmadik nap a lovastusa terepverseny elméleti hátterével ismerkednek meg a kurzus résztvevői. Főbb elméleti témakörök közé tartozik a szakágak jellemzése, a szakágspecifikus pályaszolgálati feladatok ismertetése, azok értelmezése és jellemzése. A kurzushoz tartozó gyakorlati részben egy mini verseny kerül megrendezésre mindhárom szakág esetében, ahol a hallgatók versenyszituáció közben tudják készség szinten begyakorolni az egyes pályaszolgálati feladatokat.
A ’Lovasturizmus’ tananyag az alábbi fontosabb témaköröket dolgozza fel: a turizmus világ- és nemzetgazdasági jelentősége; természeti adottságok; lovas hagyományok; hagyományőrző lovas bemutatók Magyarországon és Horvátországban; a különböző lovastúra típusok és azok szervezési háttere; eszköz- és személyigény; a túraló; a túravezető személye; túraútvonalak választásának szempontjai; a lovasturizmusban, mint szolgáltatásban résztvevő lovak és szolgáltató helyek (patkós) minősítési rendszerei. A téma jelentőségét az adja, hogy mind Magyarországon mind Horvátországban a lovasturizmus fejlődő tendenciát mutat, így a jövő lovas szakembere számára a megfelelő minőségű ismeretek elsajátítása elengedhetetlen.
A lovas ágazat jövedelmezősége a ló teljesítményétől nagymértékben függ. A ló teljesítményére a genetikai háttér és a megfelelő képzés mellett a legnagyobb hatással az általános és pillanatnyi egészségi állapota van, tehát a szakszerű tartás és takarmányozás nemcsak állatjóléti, hanem gazdasági szempontból is jelentős. ’A lovak takarmányozása’ tananyag főbb ismeretkörei közé tartoznak a ló emésztési sajátosságai; a lovak táplálóanyag szükséglete, fehérje szükséglete, ásványianyag ellátása; a vitaminok szerepe a lovak takarmányozásában; a lovak vízszükséglete és vízellátása; a lovak legfontosabb takarmányai; tenyészkancák takarmányozása, csikók takarmányozása, munkavégző lovak takarmányozása; takarmányozással összefüggő állategészségügyi problémák.
A ’Ló és lovas alapfelszerelése’ tananyag fő célja, hogy a hallgatók széleskörű ismereteket kapjanak a ló és a lovas alapvető felszereléseiről, a felszerelések megfelelő kiválasztásáról, beállításáról, használatáról és karbantartásáról. A tananyag foglalkozik a lóápolás eszközeivel, a különböző kantár- és nyeregtípusokkal, zablákkal, a különböző segédszárakkal, védő felszerelésekkel, a lónyírás eszközeivel és takarózással, a futószárazás és lószállítás eszközeivel, valamint a szerszámok ápolásával és tárolásával.
Kaposvár, 2022. november
Dr. Vincze Anikó, Dr. Gyovai Petra, Dr. Bokor Árpád