Hír - Szent István Campus
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2025 május 22.
A TDK a tehetséggondozás alapja, ünnepe
„Egy tudományos diákköri konferencia mindig ünnep egy egyetem életében” – hangsúlyozta Dr. Gyuricza Csaba rektor, a 2024/25-ös tanév tavaszi félévi intézményi TDK megnyitóján, május 21-én, a gödöllői Szent István Campuson. A konferencia keretében mintegy 110 MATE-s hallgató és középiskolai diák adott számot tudásáról a gödöllői campuson.
Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora köszöntőjében rámutatott arra, hogy az immár 75 éves Tudományos Diákköri Konferencia sikere három pilléren nyugszik. „Az egyik nyilvánvalóan azok a hallgatók, akiknek tehetsége szorgalommal párosul és akik többet akarnak, mint társaik. A másik pillért pedig azok az oktatók, kutatók alkotják, akik vállalják, hogy mesterként segítik a diákokat kutatási feladataikban” – mondta. A harmadik pillér a MATE rektora szerint nem más, mint az intézményi háttér, amit az egyetem biztosít. „Ez a három összetevő együttesen alkotja a TDK-k sikerét. E konferenciák sikere pedig hidat alkot a generációk között, hiszen a ma előadói jövőre már témavezetők lehetnek” – tette hozzá. Dr. Gyuricza Csaba szerint éppen ezért a Tudományos Diákköri Konferencia mindig a tehetséggondozás alapja és ünnepe egy egyetem életében.
Dr. Mézes Miklós, a MATE Tehetség Tanácsának elnöke annak a hosszú, tanulással teli útnak a kezdeteire hívta fel a figyelmet, amire a hallgatók a TDK-n való részvétellel már rá is léptek. Mint fogalmazott, a tehetséges emberről úgy szerez tudomást a világ, ha felismeri magában a tehetséget és azt meg kívánja mutatni másoknak is. Ezt az első lépést jelenti a Tudományos Diákköri Konferencia. „Senki sem születik kutatónak” – húzta alá, majd hozzáfűzte, hogy „a kutatást és annak műhelytitkait meg kell tanulni”, aminek kiváló helyszínt és hátteret biztosít a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem.
Dr. Béres András, a Szent István Campus főigazgatója köszöntőjében rávilágított arra, hogy a ma TDK-n részt vevő hallgatók bárhol is folytassák majd pályafutásukat, kétségtelen, hogy a dolgozat megírása, előadása és a kérdésekre való felelet képessége többlettudással vértezi fel őket. Szólt arról is, hogy a választott témák alapján kijelenthető, hogy sokakat foglalkoztató kérdéskör az éghajlatváltozás és az agráriumra gyakorolt hatása. Ugyanakkor tanulságos, hogy számos előadás a digitalizációban és a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket tárgyalja.
A tavaszi TDK alkalmával a Szent István Campuson hét szekcióban – köztük egy tisztán angol nyelvűben – mutathatták be a hallgatók részletgazdagon kidolgozott prezentációikat, amiket követően a szekció zsűrijének tagjai további kérdések felvetésével ösztönözték őket tudásuk még szélesebb körű átadására.